Úvod
Zmluva o pôžičke – Požičali ste niekomu peniaze a i napriek tomu, že uplynula dohodnutá doba na ich vrátenie, ste od dlžníka tieto peniaze nedostali naspäť?
Poprosil Vás niekto o požičanie peňazí a Vy rozmýšľate, či mu ich požičať a ako správne pri tom postupovať?
V nasledujúcom článku sa bližie pozrieme na to, ako správne uzatvoriť zmluvu o pôžičke peňazí a ako postupovať, ak vám tieto peniaze dlžník dobrovoľne nevrátil v dohodnutej dobe.
V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.
Naše právne služby:
- Právne poradenstvo pri uzatvorení zmluvy o pôžičke
- Vypracovanie zmluvy o pôžičke a iné dokumenty s tým súvisiace
- Vymáhanie pohľadávok zo zmluvy o pôžičke peňazí
- Iné úkony na požiadanie klienta
Zmluva o pôžičke – všeobecne
Zmluva o pôžičke predstavuje typický právny vzťah, ktorý je upravený v príslušných ustanoveniach Občianskeho zákonníka.
Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.
Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.
Zmluva o pôžičke je tzv. reálny kontrakt, čo znamená, že na to, aby mohlo ísť o zmluvu o pôžičke, musí dôjsť k faktickému (reálnemu) odovzdaniu peňazí dlžníkovi.
Nestačí, že sa veriteľ a dlžník dohodnú na tom, že veriteľ odovzdá dlžníkovi peniaze. To je napr. rozdiel oproti úverovej zmluve.
Zmluva o pôžičke – podstatné náležitosti
Prvou podstatnou náležitosťou zmluvy o pôžičke peňazí je prenechanie týchto peňazí veriteľom dlžníkovi. Táto podmienka znamená, že veriteľ prenecháva dlžníkovi konkrétny druh veci, ktorý sa stanoví v zmluve – v tomto prípade finančné prostriedky v dohodnutej výške.
Druhou podstatnou náležitosťou zmluvy o pôžičke peňazí je vymedzenie požičiavaných vecí – v tomto prípade peňazí. Je dôležité, aby zmluva presne vymedzila, že dlžník je povinný vrátiť veriteľovi peňažné prostriedky v takej výške, v akej mu ich veriteľ požičal.
Treťou podstatnou náležitosťou zmluvy o pôžičke peňazí je dočasnosť tejto zmluvy. Zmluva o pôžičke má dočasný charakter a stanovuje sa v nej dohodnutý termín, v ktorom má byť pôžička splatená a peniaze veriteľovi vrátené. V prípade, že sa dlžník nedodrží dohodnutého termínu splatenia, môže veriteľ požadovať vrátenie veci súdnou cestou.
V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.
Naše právne služby:
- Právne poradenstvo pri uzatvorení zmluvy o pôžičke
- Vypracovanie zmluvy o pôžičke a iné dokumenty s tým súvisiace
- Vymáhanie pohľadávok zo zmluvy o pôžičke peňazí
- Iné úkony na požiadanie klienta
Čo by mala obsahovať dobrá zmluva o pôžičke peňazí a forma jej uzatvorenia?
Kvalitná zmluva o pôžičke peňazí by mala obsahovať nasledovné:
- ⇒ presné označenie veriteľa a dlžníka – uvedenie ich identifikačných údajov
- ⇒ uvedenie predmetu pôžičky – v tomto prípade peňažné prostriedky v dohodnutej výške
- ⇒ akým spôsobom majú byť poskytnuté/požičané peňažné prostriedky dlžníkovi – či už v hotovosti alebo prevodom na jeho bankový učet
- ⇒ doba, do kedy má dlžník vrátiť požičané peniaze veriteľovi – tzv. lehota splatnosti
- ⇒ akým spôsobom majú byť vrátené peňažné prostriedky veriteľovi – či už v hotovosti alebo prevodom na jeho bankový učet.
Zmluva o pôžičke peňazí môže byť uzatvorená tak ústne ako aj v písomnej forme, pričom zákon na platnosť tejto zmluvy nevyžaduje jej písomnú formu.
V praxi sa však veľakrát stáva, že veriteľ nevie hodnoverne preukázať, že peniaze dlžníkovi požičal, teda odovzdal ich. V tomto prípade každopádne odporúčame, aby peňažná pôžička dlžníkovi bola výlučne poskytnutá bezhotovostným prevodom na jeho bankový účet s poznámkou – poskytnutie pôžičky.
Rovnako v praxi sa tiež veľakrát stáva, že veriteľ nevie vôbec preukázať, že k uzatvoreniu zmluvy o peňažnej pôžičke s dlžníkom vôbec došlo. V tomto prípade, odporúčame, aby veriteľ striktne trval na tom, aby zmluva bola uzatvorená v písomnej forme a peňažné prostriedky boli dlžníkovi poskytnuté bezhotovostným prevodom na jeho bankový účet.
Upozornenie:
Preukázať pôžičku, ktorá je odovzdaná v hotovosti môže veriteľ napr. aj svedkom, ktorý bol pri odovzdaní pôžičky a vie dosvedčiť presnú sumu, a ako aj to, kedy a kde bola suma odovzdaná.
Hotovostnú pôžičku možno preukázať napr. aj písomným potvrdením dlžníka o prevzatí sumy pôžičky. Niekedy dokonca môže za dôkaz slúžiť aj komunikácia prostredníctvom SMS, emailov, či chatovacích aplikácií, z ktorých je zrejmé, kto komunikuje, no najmä to, že peniaze v určitej výške boli reálne odovzdané na účely pôžičky a dokedy ich má dlžník vrátiť veriteľovi.
Ako vymáhať pohľadávku zo zmluvy o pôžičke?
Jedným z hlavných znakov zmluvy o pôžičke je odplatnosť, t. j. záväzok dlžníka „vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu (vo Vašom prípade peniaze).“ V takomto prípade však bude potrebné najskôr preukázať existenciu dohody, napríklad e-mailovou alebo SMS komunikáciou, svedkami, alebo dôkazmi o prevodoch peňazí či výpismi z bankových účtov. Dôkazné bremeno bude zaťažovať veriteľa (osoba, ktorá peniaze požičala a ktorá ich vymáha naspäť) – ak tvrdí, že požičal peniaze za odplatu, musí to vedieť pred súdom preukázať.
V prípade, ak Vám dlžník teda nevrátil na základe uzatvorenej zmluvy o peňažnej pôžičke peniaze v dohodnutej lehote splatnosti, neostáva Vám nič iné, ako svoje peniaze vymáhať či už mimosúdnou cestou alebo prostredníctvom súdu.
Vymáhať pôžičku je potrebné v premlčacej dobe. Ak ju budete vymáhať po premlčacej dobe a dlžník namietne premlčanie, súd žalobu zamietne a vy budete neúspešný v celom rozsahu.
Pôžička sa premlčuje v zákonnej lehote – 3 rokov od jej splatnosti.
Ak dátum splatnosti pôžičky nie je medzi zmluvnými stranami dohodnutý, potom je dlžník povinný vrátiť pôžičku na výzvu veriteľa a dlžník je povinný splniť svoj dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.
Aj toto právo sa však premlčuje v lehote 3 rokov, avšak nie v lehote 3 rokov od splatnosti (od výzvy) ale od poskytnutia pôžičky. Preto pokiaľ si veriteľ s dlžníkom nedohodli presný dátum vrátenia potom by mal veriteľ dlžníka vyzvať najneskôr do 3 rokov od uskutočnenia pôžičky. V opačnom prípade riskuje, že v súdnom spore dlžník namietne premlčanie a súd žalobu zamietne.
Upozornenie:
Ak si nie ste istý, či Vaša pôžička, je skutočne pôžička, radšej podajte žalobu na súd v kratšej – 2 ročnej lehote, počítanej od momentu, kedy ste dlžníkovi poskytli peniaze.
Nezabudnite, že žalobu je potrebné v tejto lehote podať na súd, a teda nestačí len jej odoslanie poštou v tejto lehote.
Pred podaním žaloby na súd, môžete dlžníka vyzvať na vrátenie peňažnej pôžičky. Túto výzvu je vhodné realizovať v písomnej forme a zaslať ju poštou na adresu pobytu dlžníka.
Niekedy sa stane, že dlžník Vašu výzvu odignoruje, a v tomto prípade máte možnosť s danou vecou sa obrátiť na advokáta. Advokát následne podľa vzájomnej dohody s Vami, zašle dlžníkovi kvalifikovanú predžalobnú výzvu alebo rovno podá voči dlžníkovi žalobu na súd o vrátenie pôžičky.
Súd po podaní žaloby túto preskúma a následne môže vydať platobný rozkaz, ktorý zasielam obom stranám sporu.
Dlžník ako žalovaný má dve možnosti, buď na základe platobného rozkazu dobrovoľne splní svoj dlh voči veriteľovi alebo voči platobnému rozkazu podá odpor s vecným odôvodnením.
Súd potom platobný rozkauz zruší a vo veci samej nariadi pojednávanie.
Upozornenie:
Na podanie žaloby na súd voči dlžníkovi zákon neustanovuje povinnosť veriteľa predtým ho písomnej výzvy na vrátenie pôžičky. To znamená, že môžete podať žalobu na súd aj bez využitia výzvy.
K podaniu žaloby na súd Vám postačí, ak pôžička je po splatnosti a nedošlo k uplynutiu premlčacej doby.
Záver
Zmluva o peňažnej pôžičke je teda reálny kontrakt, kedy je nutné peňažné prostriedky skutočne poskytnúť dlžníkovi.
Ideálne je teda uzavrieť písomnú zmluvu o pôžičke, v ktorej sa presne označia zmluvné strany (veriteľ a dlžník), uvedie sa suma peňažnej pôžičky, splatnosť a iné podmienky podľa dohody zmluvnýh strán.
Overenie podpisov nie je nevyhnutné, no nie je na škodu (najmä u dlžníka). Pôžičku je vhodné poskytnúť bankovým prevodom. Ak sa poskytuje v hotovosti, je vhodné mať písomné potvrdenie dlžníka o prevzatí sumy, resp. k dispozícii svedka, ktorý potvrdí odovzdanie peňazí dlžníkovi.
Ak Vám dlžník pôžičku nevrátil v dohodnutej dobe splatnosti ani na základe výzvy na jej vrátenie, môžete podať voči nemu žalobu na súd.
Do súdneho sporu nie je dobré sa pustiť len tak bez posúdenia samotnej veci.
Pred podaním žaloby je ideálne posúdiť, či dlžník nemá exekúcie, zvážiť, aký má majetok, či nedlhuje na daniach a odvodoch, no najmä či dôkazy, ktorými disponujete, sú spôsobilé preukázať nárok na súde. Na súde má totiž dôkazné bremeno veriteľ, ktorý musí preukázať, že peniaze reálne dlžníkovi poskytol a že sa s dlžníkom dohodol na tom, že ich vráti v dohodnutej lehote splatnosti, no neurobil tak.
V prípade záujmu o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.
Naše právne služby:
- Právne poradenstvo pri uzatvorení zmluvy o pôžičke
- Vypracovanie zmluvy o pôžičke a iné dokumenty s tým súvisiace
- Vymáhanie pohľadávok zo zmluvy o pôžičke peňazí
- Iné úkony na požiadanie klienta
Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojich priateľov, ktorým by mohol tiež pomôcť. Ďakujeme.