Darovacia zmluva na pozemok predstavuje bezodplatnú scudzovaciu zmluvu. Darovacou zmluvou darca bezplatne prenecháva pozemok obdarovanému a ten pozemok ako dar prijíma.
Viac o tejto zmluvy sa dozviete v nasledujúcom texte.
Darovacia zmluva na pozemok a jej podstatné náležitosti
Darovacia zmluva na pozemok musí obsahovať nasledovné náležitosti:
- ⇒identifikačné údaje zmluvných strán – darcu a obdarovaného
- ⇒predmet darovania, ktorý je v tomto prípade pozemok
- ⇒prejav vôle darcu bezodplatne prenechať pozemok obdarovanému a
- ⇒prejav vôle obdarovaného prijať pozemok od darcu.
Pozemok v darovacej zmluve je potrebné riadne špecifikovať a to uvedením – parcelného čísla pozemku evidovaného v súbore popisných informácií, b) označenie registra „C“ alebo registra „E“ k pozemku, c) druhu pozemku a jeho výmery, d) označenie katastrálneho územia, príp. aj listu vlastníctva na ktorom je pozemok evidovaný.
- vypracovanie darovacej zmluvy na pozemok
- kontrola darovacej zmluvy na pozemok
- právne zastupovanie pri sporoch vo veci neplatnosti darovacej zmluvy
- právne zastupovanie pri sporoch vo veci vrátenia daru
Forma darovacej zmluvy
Keďže pozemok je možné klasifikovať ako nehnuteľnosť, v zmysle zákona sa vyžaduje, aby darovacia zmluva na pozemok bola uzatvorená v písomnej forme, inak je neplatná.
Písomna forma darovacej zmluvy na pozemok sa vyžaduje aj z toho dôvodu, že vlastnícke právo k pozemku neprechádza z darcu na obdarovaného momentom uzatvorenia tejto zmluvy alebo odovzdaním pozemku, ale až jej zápisom do katastra nehnuteľností.
Za týmto účelom je potrebné podať darovaciu zmluvu na pozemok s návrhom na vklad, na základe čoho príslušný úrad vydá rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva k pozemku v prospech obdarovaného do katastra nehnuteľností.
Pozor na vady pozemku
Darca je povinný pri ponuke pozemku upozorniť budúceho obdarovaného na vady pozemku, o ktorých vie. V prípade, že má pozemok vady, na ktoré darca neupozornil obdarovaného, je tento oprávnený pozemok vrátiť darcovi.
Darovanie pozemku po smrti darcu?
V žiadnom prípade. Zákon striktne zakazuje darovanie či už pozemku alebo akejkoľvek inej veci po smrti darcu. Ak by bolo takéto ustanovenie zahrnuté v darovacej zmluve, zmluva by bola neplatná.
Zánik darovacej zmluvy a vrátenie pozemku
Darovanie pozemku môže zaniknúť zaniká zo všeobecných alebo osobitných dôvodov.
Všeobecné dôvody zániku darovacej zmluvy na pozemok sú upravené v ustanovení § 559 a nasl. Občianskeho zákonníka. Ide napríklad o dohodu o zrušení záväzku, nemožnosť plnenia a podobne.
Zákon však upravuje dva osobitné dôvody zániku darovacej zmluvy na pozemok.
V prvom prípade je obdarovaný oprávnený vrátiť darcovi pozemok, ak tento pozemok má vady, na ktoré darca neupozornil obdarovaného pri jeho ponuke. Obdarovaný zašle darcovi výzvu, na základe ktorej ho vyzve na prevzatie pozemku. Ak darca súhlasí s vrátením pozemku, zmluvné strany uzatvoria medzi sebou dohodu o jeho vrátení.
V druhom prípade k zániku darovacej zmluvy na pozemok dochádza na základe toho, že obdarovaný sa správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. V tomto prípade naopak darca zašle obdarovanému výzvu na vrátenie daru. Ak obdarovaný súhlasí s vrátením daru, zmluvné strany medzi sebou uzatvoria dohodu o vrátení daru.
V opačnom prípade má darca právo podať na súd žalobu o určenie vlastníckeho práva k pozemku.
- vypracovanie darovacej zmluvy na pozemok
- kontrola darovacej zmluvy na pozemok
- právne zastupovanie pri sporoch vo veci neplatnosti darovacej zmluvy
- právne zastupovanie pri sporoch vo veci vrátenia daru
Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojich priateľov, ktorým by mohol tiež pomôcť. Ďakujeme.