Dohodli ste sa na podmienkach predaja/kúpy bytu, spísali ste si samotnú kúpnu zmluvu na byt (jej podstatné náležitosti nájdete tu) a nakoniec došlo už aj k jej podpisu. Teraz sa však nachádzate v situácii, kedy neviete, ako máte ďalej postupovať?
Tento článok je určený všetkým vám, ktorý sa nachádzate v uvedenej situácii. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako musíte postupovať po uzatvorení kúpnej zmluvy na byt.
Kataster nehnuteľností
Aj napriek tomu, že už máte podpísanú kúpnu zmluvu na byt, tento krok na nadobudnutie vlastníckeho práva k bytu v prospech kupujúceho nestačí.
Účinky prevodu vlastníckeho práva nastávajú až na základe právoplatného rozhodnutia príslušného katastrálneho odboru. Tento v prípade, ak sú splnené všetky zákonom vyžadované podmienky na prevod vlastníctva bytu, povolí vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností v prospech kupujúceho.
Na to, aby príslušný katastrálny odbor začal vo vašej veci konať, je nutné, aby ste podali návrh na vklad.
Návrh na vklad
Ďalší krok, ktorý musíte spraviť po podpísaní kúpnej zmluvy, je podať návrh na vklad vlastníckeho práva na príslušný okresný úrad, a to konkrétne na jeho katastrálny odbor.
- vypracovanie kúpnych zmlúv pri prevode nehnuteľností,
- vypracovanie darovacích zmlúv pri prevode nehnuteľností,
- posudzovanie zmlúv pri prevode nehnuteľností,
- vypracovanie a posudzovanie nájomných zmlúv na nehnuteľnosti
Medzi vyžadované náležitosti návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností patrí:
- ⇒ identifikácia účastníkov konania, t.j. predávajúceho a kupujúceho,
- ⇒ označenie právneho titulu na základe, ktorého sa požaduje povoliť vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, t.j. samotná kúpna zmluva
- ⇒ identifikácia predmetu prevodu, ktorú máte uvedenú v texte kúpnej zmluvy,
- ⇒ samotný návrh (petit), ako má príslušný okresný úrad – katastrálny odbor rozhodnúť,
- ⇒ dátum, kedy bol návrh podpísaný,
- ⇒ podpis účastníkov konania.
K návrhu na vklad je potrebné priložiť aj nasledovné prílohy:
- ⇒ 2x rovnopis kúpnej zmluvy,
- ⇒ potvrdenie správcu domu alebo spoločenstva vlastníkov o tom, že predávajúci nemá žiadne nedoplatky.
Správny poplatok za podanie návrhu na vklad
Na to, aby okresný úrad začal vo vašej veci konať, je potrebné uhradiť aj správny poplatok vo výške 66,00 EUR. Predmetný správny poplatok sa uhrádza vo forme kolkov, ktoré si môže zakúpiť na pošte, resp. na úradoch by mal byť k dispozícii aj kolkomat.
Lehota na povolenie vkladu vlastníckeho práva
Po tom, ako podáte návrh na vklad na príslušný okresný úrad, tento je povinný rozhodnúť o ňom v lehote najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa podania.
V prípade, ak pracovník katastru zistí nedostatky, vyhotoví rozhodnutie o prerušení konania, ktoré vám následne bude doručené. V odôvodnení tohto rozhodnutia vám uvedie dôvody prerušenia ako aj spôsob ich odstránenia.
V prípade, ak samotná kúpna zmluva, návrh na vklad ako aj všetky prílohy budú spĺňať zákonom vyžadované náležitosti, okresný úrad vydá rozhodnutie, na základe ktorého povolí vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech kupujúceho. Následne okresný úrad je povinný toto rozhodnutie zaslať všetkým účastníkom katastrálneho konania.
- vypracovanie kúpnych zmlúv pri prevode nehnuteľností,
- vypracovanie darovacích zmlúv pri prevode nehnuteľností,
- posudzovanie zmlúv pri prevode nehnuteľností,
- vypracovanie a posudzovanie nájomných zmlúv na nehnuteľnosti
Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojich priateľov, ktorým by mohol tiež pomôcť. Ďakujeme.