Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v našom právnom poriadku upravuje Občiansky zákonník v ustanoveniach § 143 až § 151.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – čo to je?
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov možno všeobecne definovať ako spoločenstvo vlastníckych práv oboch manželov k veciam, ktoré manželia nadobudli počas trvania ich manželstva.
Základným charakteristickým znakom tohto majetkového spoločenstva je to, že manželia nemajú kvantitatívne určený podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci, ako to je v prípade podielového spoluvlastníctva. Vzhľadom na bezpodielovosť tohto spoluvlastníctva platí teda zásada rovnosti manželov v tomto spoločenstve vlastníckych práv.
Táto forma majetkových práv môže vzniknúť len medzi manželmi, pričom bezpodielové spoluvlastníctva manželov vzniká spravidla momentom uzatvorenia manželstva medzi nimi.
- právne poradenstvo v súvislosti s vysporiadaním BSM
- vypracovania dohody o rozšírení/zúžení BSM
- vypracovanie dohody o vyporiadaní BSM
- právne zastupovanie v súdnom konaní o vyporiadanie BSM
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – čo je a čo nie je jeho predmetom/obsah
Vo všeobecne platí, že predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov /skrátene aj “BSM”/ je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.
Na druhej strane Občiansky zákonník jasne definuje, čo nie je predmetom BSM a ide o nasledovné:
- ⇒ veci získané jedným manželom dedičstvom alebo darom,
- ⇒ veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a
- ⇒ veci vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Nakladanie s vecami patriacimi do BSM
Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov užívajú obaja manželia spoločne; spoločne uhradzujú aj všetky náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.
Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný. Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.
V tejto súvislosti treba podotknúť, že manžel, bez súhlasu ktorého bol právny úkon urobený, sa môže dovolať jeho neplatnosti v rámci trojročnej premlčacej doby. V praxi dochádza aj s prípadmi prevodu spoločnej nehnuteľnosti bez súhlasu a vedomia druhého manžela a iné prípady.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – jeho modifikácia
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – jeho zánik
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov spravidla zanikne v dôsledku rozvodu manželstva alebo ak jeden z manželov zomrie a manželstvo tým zanikne.
V prípade rozvodu manželstva je potrebné po zániku BSM, toto vysporiadať, a buď dohodou medzi bývalými manželmi alebo súdnou cestou.
Vo výnimočných prípadoch však za splnenia zákonom ustanovených dôvodov, sa môže stať, že bezpodielové spoluvlastníctvo zanikne počas trvania manželstva.
- právne poradenstvo v súvislosti s vysporiadaním BSM
- vypracovania dohody o rozšírení/zúžení BSM
- vypracovanie dohody o vyporiadaní BSM
- právne zastupovanie v súdnom konaní o vyporiadanie BSM
Bol pre vás tento článok užitočný? Zdieľajte ho medzi svojich priateľov, ktorým by mohol tiež pomôcť. Ďakujeme.